Dotace 2018: Kde a kolik dostanete na nový kotel nebo zateplení?

Dotace 2018: Kde a kolik dostanete na nový kotel nebo zateplení?

Led 18, 18
Petr Hájek
no comments
Rok 2018 bude štědrý. Stát rozdává dotace na nové kotle, fotovoltaické elektrárny nebo zateplení. Kde si o dotaci říct? A kolik dostanete?

Když si letos vzpomenete, že na střeše svého rodinného domku chcete domácí fotovoltaickou elektrárnu, stát vám na ni přispěje. Peníze vám dá také na nový zdroj tepla, pokud jste dosud vytápěli starým kotlem na uhlí, který čadí. Bezprizorní nezůstanou ani stavebníci, kteří touží po domácí čističce odpadních vod nebo si na zahradě chtějí vybudovat rezervoár dešťové vody.

Stát rozdává. Na vás je, jestli si vezmete.

Příspěvek na zateplení i fotovoltaiku

Dotační program Nová zelená úsporám je v České republice už stálicí. Kontinuální výzva běží od října 2015. Lidé tak můžou o podporu žádat průběžně do konce roku 2021 nebo do vyčerpání finančních prostředků. Program je financovaný z prodeje emisních povolenek a právě výnosy z prodeje rozhodují o tom, kolik peněz bude pro žadatele připraveno.

Nová zelená úsporám je rozdělena do tří oblastí:

  • snižování energetické náročnosti stávajících domů,
  • výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností,
  • efektivní využití zdrojů energie.

Žádost o dotaci na zateplení domu, výstavbu pasivního bydlení nebo fotovoltaickou elektrárnu můžou podávat majitelé a stavebníci rodinných domů. Žádat o příspěvek lze před zahájením, v průběhu nebo po dokončení realizace. Získat můžete až 50 procent řádně doložených způsobilých výdajů. Žadatel může dosáhnout maximálně na pět milionů korun.

Loni v září se program Nová zelená úsporám rozšířil o dotace na solární systémy. Fotovoltaické elektrárny jsou podporovány částkou až 150 tisíc korun.

Lidé, kteří zkombinují zateplení s výměnou starého kotle a řeknou si tak i o kotlíkové dotace, získají navrch bonus 40 tisíc korun.  „Nově chceme motivovat všechny domácnosti, které dosud energeticky úsporná opatření svých nemovitostí a výměnu starého kotle odkládaly,“ vysvětlil tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný úsporný zdroj tepla,“ dodal Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí, jehož úřad dotace administruje.

Dotační program Nová zelená úsporám běží od roku 2014. Státní fond životního prostředí ČR přijal už na 24 tisíc dotačních žádostí na více než pět miliard korun, z nichž vyplatil dvě miliardy korun. Průměrná výše dotace pro zateplení rodinného domu je kolem 215 000 tisíc korun.

Dotace na nový kotel

Program Nová zelená úsporám nově spolupracuje s kotlíkovými dotacemi, jež podporují výměnu starých kotlů na uhlí za úsporné a ekologické zdroje, jako jsou tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle nebo kotle na pelety.

Od září 2017 běží v krajích druhá vlna kotlíkových dotací. Na výměnu starých kotlů na nová ekologičtější zařízení je připraveno devět miliard korun, které poskytne Evropská komise. Cílem je vyměnit nejpozději do roku 2022 na sto tisíc starých kotlů. Žádosti o kotlíkové dotace se podávají na krajských úřadech, které výzvy vypisují.

Výše kotlíkové dotace je 70 až 85 procent z uznatelných nákladů, jejichž strop je 150 tisíc korun. Maximální výše příspěvku je tedy 127 500 korun. Výměnu kotle je možné kombinovat se zateplením a dotací z programu Nová zelená úsporám a získat tak výše zmíněný bonus 40 tisíc korun.

Další finanční bonus můžou získat domácnosti v lokalitách s nejvíce znečištěním ovzduším, kde jsou překračovány limity škodlivých látek. „Pro majitele domů v těchto oblastech i nadále platí finanční zvýhodnění ve výši 7,5 tisíce korun v rámci kotlíkových dotací,“ uvedl Richard Brabec.

Druhé kolo Dešťovky

Od loňského roku má Česká republika ještě jeden dotační program. Dešťovku, v níž lze získat příspěvek až 105 tisíc korun na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti nebo na zahradě. Aktuálně běží už druhé kolo programu. O dotaci můžou žádat majitelé a stavitelé rodinných i bytových domů. Přiznání dotace není podmíněno tím, zda žadatel žije v oblasti ohrožené suchem.

Podporovány jsou projekty na akumulaci srážkové vody pro zalévání zahrady nebo splachování WC. Lidé můžou získat i dotaci na využití přečištěné odpadní vody. Návratnost investice je podle modelových výpočtů Státního fondu životního prostředí zhruba 10 let (s využitím dotací).

Žádosti se podávají nejdříve elektronicky. Do třiceti dnů je třeba žádost spolu s dalšími dokumenty doručit na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí. Administrátoři programu přiznávají, že s tím mají žadatelé často potíže. „I přes naši veškerou snahu podávání žádostí zjednodušit se na nás žadatelé nezřídka obrací s tím, že si nevědí rady, jaké formuláře vyplnit nebo jak mají vypadat ostatní požadované dokumenty,“ sdělil Petr Valdman.

Zdroj: https://www.penize.cz/bydleni/329974-dotace-2018-kde-a-kolik-dostanete-na-novy-kotel-nebo-zatepleni

Comments Are Closed!!!