10 nejčastějších otázek a odpovědí k programu Nová zelená úsporám

10 nejčastějších otázek a odpovědí k programu Nová zelená úsporám

Led 14, 17
Petr Hájek
no comments
Na co lze dotaci získat?

Jedná se o opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti v rodinných domech. V první řadě jde o zateplení obálky (neboli stěn) domu, výměnu oken a dveří, zateplení podlahy a stropu, případně střechy. Vše je dobré dopředu dostatečně promyslet a zvážit. Společně se zateplením má majitel domu, který má kotel na uhlí případně na vyjmenovaná kapalná fosilní paliva, provést výměnu tohoto kotle (také dostane dotaci na nový zdroj, může si vybrat – tepelné čerpadlo, zdroj – kotel nebo krbová vložka – na biomasu, plynový kotel). Dále si s dotací může majitel domu instalovat solární panely na ohřev teplé užitkové vody, případně i přitápění.

Co musí majitel domu, který chce o dotaci požádat, udělat?

Stačí se podívat na naše www stránky a tam najde takovou „kuchařku“ (přesně se to jmenuje „Krok za krokem k získání dotace“, je tam popsáno, jak postupovat a na koho se obrátit), nebo zajít na jedno ze 14 krajských pracovišť a tam mu naši zkušení pracovníci poradí.

Mohu jako majitel rodinného domu žádat o dotaci i bez toho, že provedu zateplení?

Ano, můžete instalovat již zmiňované solární panely na ohřev teplé užitkové vody a případně i na přitápění. Dotaci dostanete také na výměnu zdroje tepla (kotle) na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní zdroj (tepelné čerpadlo, zdroj na biomasu, plynový kotel).

Od kdy mohu podat žádost?

Žádosti je možné podávat od 1. dubna. Žádosti o dotace jsou přijímány výhradně elektronicky (tedy z pohodlí vašeho domova), a to na základě časově omezených výzev. Žádosti je možné podávat před zahájením, v průběhu, nebo po ukončení realizace podporovaných opatření. Podpora bude poskytnuta pouze na opatření, která byla zahájena po 1. 1. 2013.

Kolik je peněz na dotace? Jak dlouho budete žádosti přijímat?

V současnosti máme 1,9 mld. Kč. Příjem začíná 1. dubna a má končit 31. října 2014, pokud nebudou prostředky vyčerpány dříve. Na základě zkušenosti z programu předchozího, kde se v loňském roce přijímaly žádosti do NZÚ 2013, předpokládáme, že příjem bude otevřen několik měsíců. Kdyby peníze v současné výzvě došly, tak není třeba se obávat, že se na žadatele nedostane. Zdrojem peněz jsou dražby emisních povolenek a ty probíhají stále (až do roku 2020). Předpokládáme, že budou vypsány další výzvy, v nichž bude možné další žádosti podávat. Chceme tím jasně říci, že žadatelé mohou své žádosti v klidu připravovat a nemusí se bát, že by nejbližší době peníze došly.

Z pohodlí domova se tedy zaregistruji, ale jaké další podklady k tomu budu ještě potřebovat?

Než provedete vlastní registraci své žádosti, musíte mít zpracovaný projekt (na zateplení) a energetický posudek (ten říká, kolik tepla ušetříte). K tomu je zapotřebí ještě několik dalších dokladů, jakým je například list vlastnictví k domu, na kterém chcete opatření realizovat, a další podklady, jejichž seznam je uvedený v již zmiňované „kuchařce NZÚ“ (přesně se jmenuje „Krok za krokem k získání dotace“) na našich webových stránkách nebo na krajských pracovištích Fondu.

Liší se současné podmínky v programu Nová zelená úsporám od těch, které platily v loňském roce?

Podmínky, jak vysokou dotaci žadatel dostane za splnění těch kterých parametrů, se v zásadě neliší.

Jak mám najít specialisty na přípravu projektu a energetického posudku?

Je to velice jednoduché. Doporučím Vám optat se ve svém okolí. V předchozím programu Zelená úsporám bylo podáno (zpracováno) více než 80 tisíc žádostí po celé republice. Dá se říci, že v každé obci je nějaká realizace z tohoto programu, a tak se stačí doptat, zda byl majitel domu spokojen s tím, kdo mu to zpracoval. Pokud by vás toto zklamalo, tak ve zmiňované „kuchařce“ jsou odkazy na seznamy, kde tyto odborníky najdete, můžete si je tedy vybrat na internetu. Další možností je informovat se na krajských pracovištích Fondu, kterých je 14 po celé republice. Tam vám rádi zaměstnanci SFŽP poradí.

Případné další informace je možné také získat v zákaznickém centru, a to od pondělí do pátku 7:30– 16:00 přes bezplatnou Zelenou linku 800 260 500, a také e-mailem na: info@sfzp.cz .

Co je na tomto programu zajímavé z hlediska přínosu pro českou ekonomiku?

Jde přímo o podporu lokální ekonomiky. Realizace provádějí živnostníci, menší a střední firmy z regionu, kteří mimo jiné odvádějí sociální a zdravotní pojištění. Opatření jsou realizována velkou částí z českých výrobků. Program spoří rodinám energii a tím se zlepšuje životního prostředí. Do programu se zapojuje soukromý kapitál (úspory majitelů rodinných domů). Dalším plus je úspora času – vše probíhá poměrně rychle, a to bez zdlouhavých výběrových řízení.

Více informací ZDE

You must be logged in to post a comment